Zakopane jest jednym z najbardziej popularnych, turystycznych ośrodków w Polsce.
Liczne i bardzo różnorodne atrakcje turystyczne każdego roku przyciągają na Podhale rzesze turystów. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym miejscem są zakopiańskie Krupówki. Spacerując deptakiem z widokiem na góry mijamy liczne stragany, na których można odnaleźć lokalne wyroby, takie jak wełniane ubrania, góralskie kapelusze, skórzane dodatki czy miejscowe przysmaki.
Na całym Podhalu można odnaleźć liczne oddziały Muzeum Tatrzańskiego.
W gmachu głównym, tuż przy Krupówkach, znajdują się
wystawy stałe: historyczna, etnograficzna, przyrodnicza, ukazujące historię
regionu oraz bogactwo kultury
i przyrody Tatr i Podhala.
Galeria Władysława Hasiora poświęcona jest twórczości jednego z najsłynniejszych, zakopiańskich artystów rzeźbiarzy, malarzy i scenografów.
W Willi Koliba mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Jest to jeden z oddziałów Muzeum Tatrzańskiego, który powstał w pierwszym domu w stylu zakopiańskim wybudowanym według projektu Stanisława Witkiewicza.
Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma to przykład tradycyjnego, góralskiego domu, w którym w latach 30. XX w. mieszkał słynny kompozytor, pianista, pedagog i pisarz.
Muzeum Kornela Makuszyńskiego związane jest z życiem i twórczością pisarza, publicysty, krytyka teatralnego, jednego z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci. Na wystawę składają się również obrazy i rzeźby innych sławnych, polskich artystów, m.in. Włodzimierza Jarockiego, Stanisława Wyspiańskiego, Konstantego Laszczki i innych.
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza to drewniana willa z wystawą poświęconą dziełom związanym z Zakopanem, Tatrami i góralską kulturą. Uchodzi za najbardziej multimedialną filię Muzeum Tatrzańskiego.
Najstarszy w Zakopanem Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku wyróżnia się rzeźbionymi lub malowanymi nagrobkami w stylu góralskim oraz modrzewiowym kościółkiem. Spoczywają tutaj wybitni mieszkańcy Podhala, m.in. Kazimierz Przerwa Tetmajer, Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński, Władysław Orkan czy Tytus Chałubiński.
Do budowy drewnianej Kaplicy w Jaszczurówce nie użyto ani jednego gwoździa! Wykonana według projektu Stanisława Witkiewicza budowla jest częścią małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
W Willi Harenda mieszkał na początku XX w. działacz polityczny i społeczny, malarz, poeta i lekarz- Jan Kasprowicz wraz z rodziną. Aktualnie w miejscu jego domu znajduje się Muzeum Jana Kasprowicza, w którym można zwiedzać jadalnię, salonik, sypialnię i wystawę obrazów Władysława Jarockiego- zięcia Kasprowicza. Zaraz obok willi można dostrzec granitowe mauzoleum, w którym znajdują się prochy Kasprowicza.
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach związane jest z postacią papieża Jana Pawła II i stanowi popularne miejsce pielgrzymek.
Jednym z założeń Teatru Witkacego jest odkrywanie i nawiązywanie do niezwykle cennego dziedzictwa kulturowego Zakopanego. Odbywają się tutaj spektakle, wystawy, koncerty i inne wydarzenia artystyczne.
W Muzeum Oscypka można zobaczyć, jak powstają góralskie serki. Chętni mają możliwość spróbowania, a nawet samodzielnego zrobienia oscypka.
Kolejka linowa na Kasprowy Wierch jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Zakopanego. Czynna przez cały rok, zapewnia niesamowite widoki podczas jazdy i umożliwia zdobycie szczytu zaledwie w kilkanaście minut. Na szczycie znajduje się schronisko górskie, w którym można zakupić pamiątki, skorzystać z oferty gastronomicznej i odpocząć podziwiając zapierające dech w piersiach widoki. Jest to również doskonała baza wypadowa do dalszych wędrówek po górach. W zimie na zboczach Kasprowego Wierchu działają wyciągi narciarskie umożliwiające jazdę po dobrze ubitym stoku z przepięknym widokiem.
Bardzo popularne są również górskie wycieczki piesze. Najbardziej znanymi i najczęściej odwiedzanymi miejscami są zarówno doliny górskie: Dolina Kościeliska, Dolina Strążyska czy Dolina Chochołowska, największe jezioro w Tatrach- Morskie Oko, jak również bardziej wymagające szlaki prowadzące na najsłynniejsze tatrzańskie szczyty, tj. Giewont czy najwyższy szczyt Polski- Rysy. Przez cały rok można skorzystać z usług przewodników tatrzańskich, którzy oferują pomoc zarówno klientom indywidualnym, jak i grupom zorganizowanym.
Zmodernizowane w 2018 roku Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ulicy Chałubińskiego jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w regionie. Można w nim zobaczyć największą w Polsce makietę Tatr, wziąć udział w projekcji filmu przyrodniczego, odwiedzić salę odkryć i kino 4D. Wstęp bezpłatny!
Gubałówka - wzgórze wznoszące się nad Zakopanem jest idealnym punktem widokowym i miejscem do spacerowania, z którego można podziwiać rozległą panoramę Tatr. Za opłatą istnieje możliwość wyjazdu kolejką linowo-terenową bezpośrednio z Zakopanego. Na szczycie mamy możliwość skorzystania m.in. ze zjeżdżalni grawitacyjnej, parku linowegooraz szerokiej oferty gastronomicznej. Organizowane są tutaj również liczne wydarzenia i koncerty. Jednym z najpopularniejszych jest „Hej Fest” podczas którego odbywają się koncerty na żywo z widokiem na góry.
Skocznia narciarska Wielka
Krokiew słynie z odbywających się na niej zawodów Pucharu Świata w zimie
oraz letniego Grand Prix. Jest uznawana za kolebkę polskich skoków. Na szczycie
wybudowano platformę widokową. Można
na nią dojść o własnych siłach lub dojechać koleją linową.
Stacja narciarska i kąpielisko termalne Polana Szymoszkowa oraz liczne stoki i ośrodki narciarskie tj. Nosal, Harenda, Gubałówka czy Budzowski Wierch oferują szeroką gamę usług odpowiadającą na potrzeby wielbicieli sportów zimowych w każdym wieku. W porze zimowej bardzo popularne są również kuligi połączone z możliwością rozpalenia ogniska i upieczenia kiełbasek.
Rozliczne baseny geotermalne i gorące źródła w Zakopanem i okolicy umożliwiają kąpiele w z widokiem na góry. Oferty tych ośrodków są często wzbogacone o kręgielnię, bary, sauny, fitness cluby (w którym odbywają się zajęcia z trenerami) i groty solne.
Dom do góry nogami daje możliwość spacerowania po suficie! Postawiony na dachu i lekko po ukosie dom sprawia, że wewnątrz wszystko wygląda inaczej. Takie doświadczenie z pewnością pobudzi wyobraźnię dzieci i dorosłych, może nawet spowodować zawroty głowy.
Będąc w Zakopanem warto odwiedzić również tutejsze Escape Room-y. Zamknięci w pokoju tematycznym macie określony czas na wydostanie się z pułapki.
W obrębie Krupówek powstał niedawno Park Janosika z profesjonalnie przygotowanymi salami zabaw dla najmłodszych, połączonymi z kawiarnią i cukiernią, z której mogą korzystać dorośli.
Dodatkowo liczne kręgielnie, centrum bungee, mini-golf, paintaball, zorbing i wiele, wiele innych aktywności zachęcają do spędzania czasu w Zakopanem.
Poza wymienionymi atrakcjami w Zakopanem organizowane są liczne wydarzenia. Większość z nich odbywa się w okresie wakacji(lipiec-wrzesień), kiedy to najwięcej turystów przybywa na Podhale w celu odpoczynku i regeneracji sił. Są jednak wydarzenia, które odbywają się w Zakopanem przez cały rok, jak na przykład koncerty z muzyką na żywo w licznych restauracjach i kawiarniach, wernisaże i liczne wydarzenia kulturalne (w Teatrze Witacy oraz w lokalnych muzeach), targi, dancingi i wiele, wiele innych.
Seria wydarzeń „Koncerty w Zakopanem, lato…” jest organizowana już od ponad 20 lat. W ramach spotkań organizowane są wieczorne koncerty w zakopiańskich kościołach i galeriach sztuki.
Letnie Zakopiańskie Targi Sztuki stanowią niezwykłą okazję do obejrzenia i zakupu dzieł zakopiańskich artystów. Znajdziemy tutaj szeroki wybór regionalnych wytworów, od malarstwa, rzeźby i grafiki poprzez tkaninę i sztukę użytkową.
Tatrzańskie Wici stanowią idealną okazję do zapoznania się z kulturą i tradycją Podtatrza. Jest to cykl wydarzeń plenerowych odbywających się na ternie Gmin Powiatu Tatrzańskiego, które co roku przyciągają setki widzów. Na terenie Zakopanego mają miejsce np.„Harendziańskie Zwyki”.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” to wydarzenie organizowane we wrześniu nieprzerwanie od 2009 roku. Festiwalowi, oprócz koncertów licznych gwiazd światowej kameralistyki towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne, tj. spektakle teatralne, widowiska taneczne, pokazy mody czy wystawy.
Europejskie Targi Produktów Regionalnych na Dolnej Równi Krupowej są doskonałą okazją do spróbowania tradycyjnych i regionalnych produktów. Dodatkowo podczas Targów odbywa się Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich, liczne konkursy i koncerty lokalnych zespołów.
Zakopiański Festiwal Literacki każdego roku przyciąga zarówno mieszkańców jak i turystów będących fanami literatury.
Na Międzynarodowym
Festiwalu Folkloru Ziem Górskich prezentowany jest folklor, tradycja i
kultura zarówno Zakopanego, jak i innych ciekawych zakątków świata.
W ramach wydarzenia organizowane są konkursy, wystawy, spotkania z artystami,
uliczne pochody czy imprezy plenerowe.
Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem zyskuje z roku na rok coraz szersze grono melomanów muzyki poważnej. Udział w koncertach biorą znakomici artyści z całego świata, a przedstawienia transmitowane są na ekranach projektowych umożliwiających obserwację muzyków podczas występu.
Ponadto, organizacja takich wydarzeń jak Spotkania z filmem górskim, Sylwester w Zakopanem, spotkania tematyczne, targii imprezy sportowe sprawia, że w Zakopanem nikt nigdy nie będzie się nudził!